У випадку, якщо іноземець - відповідач у справі про розлучення, не мав і немає місця реєстрації в Україні, а місце його реєстрації за кордоном не відоме - позовну заяву слід подавати за місцем реєстрації особи, яка звертається до суду - тобто, позивача.
Досить часто у випадку, якщо іноземець немає і ніколи не мав місця реєстрації в Україні - суд може відмовити у прийнятті позовної заяви та повернути її без розгляду.
Для того, щоб суд не повернув позовну заяву про розірвання шлюбу з іноземцем, який ніколи не мав місця реєстрації в Україні без розгляду, вам слід діяти наступним чином.
- У позовній заяві слід зазначити про те, що суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру. Якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю.
Якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Крім того, відповідно до вимог ЦПК України не передбачено надання доказів в підтвердження реєстрації позивача за адресою вказаною в позовній заяві.
- Згідно із ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
- Європейський суд у своїй практиці зазначає, що право на справедливий суд займає основне місце у системі глобальних цінностей. Так, у справі Delcourt v. Belgium суд зазначив, що "у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення". У справі Bellet v. France суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
- Розірвання шлюбу має вагоме значення для Позивача, оскільки тривалий час Позивач та Відповідач не підтримують жодних подружніх стосунків, не живуть однією сім’єю. Перебування Позивача у шлюбі суперечить інтересам Позивача розвиватися фізично, розумово, морально та духовно.
Відповідно до ст.23 Конституції України кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей.
Враховуючи вищевикладене, з метою дотримання прав Позивача, які передбачені Конституцією України, ЦПК України, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, слід просити вжити заходів для недопущення порушення вищевказаних прав Позивача та призначити справу до розгляду.
Використовуючи цю тактику ви зможете бути впевнені, що ваша справа буде призначена до розгляду по суті.